Aktualności‎ > ‎

Poligon w Ustce

opublikowane: 20 wrz 2017, 03:53 przez Administrator ZSP Bolimów

W ramach współpracy z 3. Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej 25 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, w dniach 12-15 września 2017 r. Żołnierze biorący udział w ćwiczeniach poligonowych przedstawili wiele interesujących aspektów pracy żołnierza i funkcjonowania wojska jako instytucji strzegącej bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Zarówno zaprezentowany sprzęt jak i postawa żołnierzy zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się między innymi z:

- zasadniczym sprzętem wojskowym pozostającym na wyposażeniu 3 BR OP,
- organizacją i przebiegiem strzelań bojowych,
- przeznaczeniem, budową oraz pracą bojową PZR NEWA 125 SC oraz przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM i 23 mm armatą przeciwlotniczą ZU-23-2,
- indywidualnymi środkami ochronnymi przed skażeniami będącymi na wyposażeniu żołnierza,
- wyposażeniem oraz praktycznym działaniem Wojskowej Straży Pożarnej,
- organizacją zakwaterowania w warunkach polowych,
- funkcjonowaniem placówki Straży Granicznej w Ustce.

Poprzez tego rodzaju przedsięwzięcia uczniowie naszej szkoły mają możliwość realizacji założeń przedmiotu przysposobienie wojskowe w praktyce. Ponadto mają kontakt z żołnierzami w czynnej służbie wojskowej we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

W imieniu Rady Pedagogicznej oraz całej społeczności uczniowskiej chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować 38. Sochaczewskiemu dywizjonowi zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr Feliksa Kozubowskiego za poświęcony czas i przygotowanie harmonogramu zajęć, w tym Dowódcy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk dypl. Andrzejowi Dąbrowskiemu, Dowódcy Jednostki Wojskowej 1560 ppłk Wiesławowi Żbikowskiemu, Szefowi sekcji szkolenia ppor. Michałowi Leńczukowi, który pełnił funkcję opiekuna naszej grupy, a także mjr Arkadiuszowi Rzepkowskiemu, który koordynował całe przedsięwzięcie.