Aktualności‎ > ‎

Wycieczka do PGE Bełchatów - wystawa Giganty Mocy, Elektrownia

opublikowane: 10 cze 2017, 01:25 przez Administrator ZSP Bolimów


6 czerwca 2017 r. młodzież ZSP w Bolimowie odwiedziła Bełchatów. Było to istotną częścią projektu unijnego  „Rozwój kompetencji kluczowych Technikum w Głuchowie i Liceum w Bolimowie kluczem do sukcesu w obszarze edukacji na rynku pracy”, w którym szkoła bierze udział. 

Młodzi mundurowi zwiedzili między innymi Ekspozycję PGE Giganty Mocy. Jest ona pierwszą w kraju edukacyjną wystawą, która w przystępny sposób uczy jak powstaje węgiel brunatny, jak się go wydobywa i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich „Gigantach" (czyli elektrowni i kopalni węgla brunatnego).

Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną.

Zwiedzający spacerowali po dnie morza i odwiedzili las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Eksperymentowali również w generatorze odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu, sterowali procesem wytwarzania energii oraz podziwiali szczątki mamuta, który żył niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie.

Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziła wizyta w Elektrowni PGE Bełchatów (a szczególnie oglądane z bliska 300-metrowe kominy).

Zakład energetyczny jest największym producentem energii elektrycznej wchodzącym w skład spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna . Jest też największą w Europie elektrownią konwencjonalną wykorzystującą do produkcji energii węgiel brunatny.
Comments